Szeretetmozgalom fenntartói, működtetői

Harmadik Évezred Alapítvány

A Harmadik Évezred Alapítvány a 1990 végén, a rendszerváltás után született meg. Nevéből következik, hogy a harmadik évezred kihívásaira akart figyelni. Előre nézni. Látni, hinni, értelmezni, készülni. Új világokban, új gondolkodásokban, új életben reménykedett.

Most már itt a harmadik évezred. Az elején vagyunk ugyan még, de már nem előtte. Az új gondolkodás öt-tíz éve már látványosan terjed, de az új világ még nem született meg. Készülődik, reméljük, hogy nem káosszal és robbanással érkezik.

Szerepünk és feladatunk nem változott. Látni, egyre tisztábban; hinni, minél mélyebben; értelmezni, egyre kevesebb illúzióval; és készülni és előkészíteni az új világokat. Még akkor is, ha ennek érkezése nem egy szellemi csoporttól, vagy nem egy alapítványtól függ.   

Ezért alapítványunk nyitott az új szellemiség, vagy új paradigmák iránt; éppen azért, hogy segítse az új szellemű kor megszületését, arra törekszik, hogy minden területen mindenki felé sugározza az új paradigmákat, egyúttal élő kapcsolatot alakít ki azon oktatási, művelődési, közösségi intézményekkel, amelyek elkötelezettek és képesek szolgálni az új gondolkodásmódok és cselekvések meggyökereztetését.

A tudományos kutatások témái közül azok kerülnek előtérbe, amelyek összefüggnek az új paradigmákkal és a mögöttük lévő új felismerésekkel és tudatosulásokkal: új paradigmák elmélete, új globalizáció és lokalizáció, tudástársadalom és kollektív tudat központú társadalom, világválság kezelését támogató új gazdasági-társadalmi és szellemi alternatívák, metaelmélet és metafilozófia, fenntartható fejlődés új elmélete. Többek között: új típusú városprogram és urbanizáció, új médiakultúra, új állam- és demokráciaelméletek, participációs (részvétel alapú) kommunikáció, új művészeti törekvések, s hosszan sorolhatnánk még törekvéseinket.

A Harmadik Évezred Alapítványból nőtt ki a több mint tíz éve önálló pályára lépett Stratégiakutató Intézet. A két szervezet között ma is igen aktív és sokrétű együttműködés. Alapítványok kezdettől fogva pártolta és szervezte a helyi civilegyetemeket, jelenleg arra törekszik, hogy létrejöjjön a civilegyetemek hálózata. A települési önkormányzatokkal és civil közösségekkel pedig folyamatosan újabb és újabb lokális fejlesztésekben gondolkodunk és ilyeneket indítunk.

Az Alapítvány sok új képzési törekvést támogatott, például a civilegyetemeket, vagy az utóbbi években a Misztériumiskolát! 2021-ben részt vett a Magyar Szeretetemberek és Szeretetközösségek Mozgalmának alapításában és pályázatot adott be a mozgalom támogatása érdekében.

Végül felhívás mindazokhoz, akiket programunk érdekel, és akik szívesen kapcsolódnának hozzánk és törekvéseinkhez: keressenek minket, legyenek partnereink, segítsenek az új gondolkodások erősítésében, a lehetséges új világok teremtésében.

Székhely: 8074 Csókakő, Aranyhegy 1009. hrsz.

Adószám: 18007765-1-07

www.strategiakutato-intezet.hu   email: intezet@strategiakutato-intezet.hu

Stratégiakutató Intézet Nkft

A Stratégiakutató Intézet több módon értelmezhető. Felfogható think-tank intézménynek, új gondolkodások műhelyének, jövőkutató csoportnak, innovatív kutatási-fejlesztési intézetnek, vagy akár az új tudatosulás egyik központjának.

A Stratégiakutató Intézet küldetése a tudomány új paradigmáinak kutatása, s ezek eredményeinek hasznosítása a fejlesztésekben.

A Stratégiakutató Intézetet – Varga Csaba vezetésével – Magyarországon alakították meg 1991 elején.  Az eredeti küldetés az volt, hogy Magyarország számára hosszú távú stratégiai alternatívákat fogalmazzunk meg. Ezeket a jövőkoncepciókat könyvsorozatban adtuk ki a kilencvenes években. A megalakulás után, néhány évvel később a profil – többek között – azzal bővült, hogy a világ egyik új alternatíváját, a tudástársadalom víziót, s ennek megvalósítási esélyeit kutattuk és ezeket a stratégiai elképzeléseket és projekt programokat szintén könyvsorozatban publikáltuk.

A kilencvenes évek közepétől kialakult a végleges törekvés: a Stratégiakutató Intézet K+F intézetté vált, egyaránt vállalta a kutatást, a stratégiakészítést, a fejlesztést, az oktatást. Minden évben tíz-tizenöt kutatócsoport dolgozott, s ezzel párhuzamosan évente általában nyolc-tíz tematikus stratégiát írtunk, s öt-hat nagyobb fejlesztésben vettünk részt. Fontosabb kutatások voltak: Magyarország helyzete, nemzeti stratégia, hagyományelmélet, Kárpát-medence változásai, új gazdaságelmélet, tudástársadalom, új globalizáció és lokalizáció, fenntartható fejlődés, elméleti fizika és tudatkutatás, metaelmélet, részvételi demokrácia és új állam, elektronikus közigazgatás. A kutatások külön iránya az európai folyamatok, a tagállamok helyzete, Európa gazdasága és társadalma, valamint Európa jövője a következő 25-30 évben.

A fejlesztések közül kiemelhetők: innovációs park fejlesztése, jövőváros tervezése, fenntartható tudástársadalom, lokális (regionális, megyei kistérségi) fejlesztések, egyetemi tananyag fejlesztések, e-közigazgatási stratégiák, részvételi demokrácia programok, közösségfejlesztések. Az Új Föld jövőképének teremtése érdekében elköteleztük magunkat az Új Aranykor mellet.

Az ezredforduló után a Stratégiakutató Intézet – a korábbi arculatot részben megtartva – két új kutatási irányra koncentrált: a tudat kutatásra (egyben az új elméleti fizika új felvetésire) és a metaelméletre, vagy tágabban a metafilozófiára, amit hívhatunk egyesített elméletnek. Ez az új elmélet a tudományok, művészetek és a spirituális gondolkodások egyesített filozófiája. Az utóbbi tíz évben több metaelméleti világkonferenciát szerveztük, kiadjuk a metafilozófiai könyvsorozatot és a metaelméleti szemléletet egyre szélesebb körben alkalmazzuk a fejlesztési projektekben is.

2010 után ismét bővült és változott az intézet programja és arculata. Három korábbi témakör (új globalizáció-lokalizáció, új fizika és tudatkutatás, metaelmélet-metafilozófia) maradt, miközben régi irányok új szemléletben és új irányok jelentek meg. Ilyenek például: spirituális gazdaság, szakrális társadalom és szakrális nemzet, új állam és demokráciaelmélet, szeretet és szerelem, meta- és posztrendszerek, vallások és közös tanításaik, Gaia és Földanya, spirituális lokális önellátás és a kollektív tudat kutatása. Az új témák és konzekvens képviseleteik miatt – hol témavezetőként, hol partnerként – új intézeteket hoztunk létre: ez az Aranymag Intézet és Lokalitás (K+F) Intézet. 2012 második felétől már ezek az új irányok vannak előtérben.

A települési új szemléletű kutatások és fejlesztések Abán indultak el a kilencvenes években. Az elmúlt hét-nyolc év vezető stratégia készítései a Kristályvölgy Faluközösség szeretetfalva programja és Szentes város boldogságváros stratégiája.

Magyarországon és külföldön számos partnerrel, kutatóval és kutatási csoporttal dolgozunk, kezdve Svédországtól Vietnámig, vagy az Egyesült Államoktól Ausztriáig.

 

A Stratégiakutató Intézet gazdasági közhasznú társaságként leírható globális kulturális kreatív vállalatként. Szellemi csoportként kifejezetten érdekelt abban, hogy megteremtődjön és megvalósuljon a fenntartható kiválóság spirituális platformja. Már öt-hét éve átfogó víziókat forgalmaztunk meg Európa jövőjéről, vagy az új globalizáció-nemzetiesedés-lokalizáció programjáról, s egyúttal az egymást erősítő globális és kontinentális csődök kezelése érdekében kreatív és új paradigmákra építő új alternatívákat dolgoztunk ki. Az elmúlt évtizedben a középpontban az Új Aranykor, majd 2021-től az Istenkor kutatása és tanítása volt. Ezért rendeztünk nagy konferenciákat 2100-ról, Új Arfanykorról. Az Istenkor születése konferencián 2022 március 26-27-én Budapesten 25 előadás hangzott el.

 

 

2021-2022

Varga Csaba

ügyvezető

www.strategiakutato-intezet.hu

intezet@strategiakutato-intezet.hu

70-944-7668